ГАЛЕРИЈА: Надреални слики во Вашингтон – стотици војници спијат во холовите на Конгресот

Од:

Фотографиите од внатрешноста на Капитол во Вашингтон кои денеска ги пренесоа медиумите, изгледаат како сцени од холивудски филм – стотици припадници на Националната гарда, дојдени за да ја обезбедуваат седницата на долниот дом на парламентот на која се расправа за отповикување на претседателот Доналд Трамп, одмораат во ходниците на американскиот законодавен дом.

Војниците, во полна воена опрема, се распоредени низ целата зграда на Конгресот, за да ја обезбедат седницата на која Претставничкиот дом треба да одлучи за импичмент на претседателот во заминување, по најавите за нови протестни собири и ризикот од повторување на насилството од минатата недела. Минатата среда, приврзаници на Трамп упаднаа во Капитол, обидувајќи се да ја спречат потврдата на победата на Џо Бајден на претседателските избори.

Според американските медиуми, ова е првпат војската да влезе во американскиот Конгрес од Граѓанската војна (1861-1865). Најавено е дека во Вашингтон до 20 јануари, за кога е закажана инаугурацијата на Бајден, ќе бидат распоредени околу 10.000 припадници на Националната гарда.

Би можело да ве интересира

Бајден ги именува најважните дипломати во Стејт департментот, Нуланд се враќа како потсекретар

Пелоси: Некои конгресмени би можеле да бидат кривично гонети

Пенс ѝ честиташе на Камала Харис во првиот контакт меѓу двете администрации

Жарко Настоски

Трамп ќе оди за Флорида на денот на инаугурацијата на Бајден

Жарко Настоски

Пентагон: Бројот на американски војници во Авганистан и во Ирак е намален на 2.500

Жарко Настоски

Бајден доби официјален претседателски профил на Твитер

Жарко Настоски