Г-20 се согласија за правила при користење вештачка интелегенција

Од:

Учесниците на министерскиот состанок на земјите од Г-20 за прашањата на трговијата и дигиталната економија се договорија денеска за некои меѓународни правила при користењето технологии засновани на вештачката интелигенција. Документот за тоа беше дистрибуиран по завршувањето на првиот ден од состанокот во јапонскиот град Цукуба.

„Лицата кои користат или развиваат технологии со вештачка интелигенција, треба да го почитуваат законот, правата на луѓето и демократските вредности. Системите базирани на вештачката интелигенција, треба да бидат јасни и безбедни во текот на целиот циклус на постоење”, се истакнува во документот.

Домаќин на состанокот на министрите за трговија и дигиталната економија е јапонскиот град Цукуба, познат како академско средиште.

Оваа година Јапонија за првпат претседава Г-20 и во текот на целата година во различни јапонски градови се организираат средби на ниво на министри. Средбата на врвот ќе биде на 28 и 29 јуни во Осака.

Би можело да ве интересира

ЦИА подготвува нов проект – воведување на сопствен модел на вештачка интелигенција

Ердоган до лидерите на Г20: Исполнете ги барањата на Русија

Предраг Петровиќ

Групата Г20 и даде на Африканската унија ист статус како и на Европската унија

ВИДЕО: Претставени девет човеколики роботи: Нема да правиме востание против луѓето

Катерина Ѓуровски

“AI Tech Summit”- Прв меѓународен високо-технолошки самит за вештачка интелигенција во Скопје

Вештачката интелигенција – потенцијален (не)пријател на новинарството и иднината на медиумите