Функционер на НАТО тврди дека Русија бавно напредува во Украина за да остави време за преговори

Од:

Висок воен функционер на НАТО тврди дека Русија бавно напредува во Украина во обид да остави време за преговори, јави Си-Ен-Ен.

„Тие имаат проблеми“, објасни официјалниот претставник, укажувајќи на најновите разузнавачки информации на алијансата.

„Им недостига дизел, тие продолжуваат да успоруваат и моралот е очигледно проблем“.

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека на нивните војници им е наредено да ја продолжат својата офанзива „во сите правци“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Британците признаа: Испративме потенцијално смртоносна опрема во Украина

Руски медиуми: Украинците лажат дека напредуваат, тоа не одговара на реалноста

Полска се премисли: Варшава ќе испрати тешко оружје во Украина

Песков: Русија е подготвена на сите закани од Полска, таа е агресивна земја

Украина: Напад во регионот на Доњецк, повредени 16 лица

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Голема експлозија во Севастопол: Погоден е штабот на Црноморската флота

Горан Наумовски