ФТ: Се очекува САД да ги олеснат мерките за вакцинираните кои пристигнуваат од Велика Британија и ЕУ

Од:

Белата куќа се очекува денеска да соопшти дека патниците од Велика Британија и Европската унија кои се вакцинирани против Ковид-19 ќе можат да ги посетат САД, објави „Фајненшл тајмс“.

Се очекува мерката да стапи на сила од 1 ноември.

Според извори на весникот, запознати со прашањето, новата политика на администрацијата на претседателот Џо Бајден ќе се однесува на целосно вакцинирани лица, вклучително и оние вклучени во клиничките испитувања на третмани кои се уште не се одобрени во Велика Британија. Со одлуката ќе се стави крај на забраната што беше во сила во изминатите 18 месеци.

Во јули, британскиот премиер Борис Џonонсон истакна дека Велика Британија и САД разговараат за создавање патнички коридор меѓу двете земји.

Би можело да ве интересира

ЕУ Самит: Нема силен заеднички одговор за претстојната енергетска криза

Ана Ололовска

Путин: Ако Русија ги напушти Советот на Европа или ОБСЕ, би можеле да следат и други земји

А1он

Анже Логар пред ЕП: Патот на земјите од Западен Балкан кон ЕУ нема да биде автопат, туку мал пат со многу кривини

А1он

Во Брисел почнува дводневен самит на ЕУ – главни теми се Полска и цените на енергијата

А1он

„Тајмс“: Лондон преговара со Киев за испорака на ракети

Ана Ололовска

Британскиот министер за здравство не исклучува бројот на заразени со Ковид-19 да биде 100.000 дневно

Ана Ололовска