Фрост: Велика Британија повторно е целосно независна држава

Од:

Британскиот главен преговарач за Брегзит, Дејвид Фрост, изјави по постигнувањето на трговскиот договор со Европската унија, дека Велика Британија од 1 јануари „повторно ќе биде целосно независна земја“.

– Нашата земја повторно започнува нов патување како целосно независна држава од 1 јануари. Нашата иднина и нашиот просперитет се во наши раце. Уверен сум дека ќе напредуваме и ќе успееме, напиша Фрост на Твитер.

Трговскиот договор е постигнат денеска, една недела пред истекот на транзицискиот период на Брегзит и по повеќе од четири години откако Велика Британија формално одлучи да излезе од ЕУ.

Би можело да ве интересира

Во британските јавни објекти можно е да не се носат маски на лето

Ана Ололовска

Голем број Британци веќе направија резервации за летување, најбарани Грција, Турција и Шпанија

Ана Ололовска

Џонсон оптимист дека ограничувањата ќе завршат до 21 јуни

Ана Ололовска

Хенкок: Драстичен пад на бројот на заболени од новите мутации на коронавирусот во Велика Британија

Ана Ололовска

Принцот Филип седум дена е во болница

Ана Ололовска

Стапката на невработеност во Британија е 5,1 отсто, највисока од 2016 година

Ана Ололовска