Фрост: Британија нема прва да попушти во трговските преговори со ЕУ

Од:

Велика Британија нема прва да попушти во трговските преговори со Европската унија, ниту пак бега од Брегзит без договор, предупреди денеска главниот британски преговарач за Брегзит Дејвид Фрост.

Велика Британија ја напушти ЕУ во јануари, но досега нема напредок во преговорите за нови трговски односи, иако привремениот договор истекува во декември.

Фрост оцени дека преговарачкиот тим на ЕУ смета дека Велика Британија е попустлива и дека тие мора да имаат „посериозен пристап во иднина“.

Продолжувањето на разговорите е најавено за вторник во Лондон.

– Немаме намера да бидеме клиенти на ЕУ и немаме намера контролата на нашето законодавство да ја препуштиме на никого, рече Фрост.

Би можело да ве интересира

Контроверзен експеримент на британските научници за побрз развој на вакцина против Ковид-19

Ана Ололовска

Лондон: Нема логика да продолжиме да преговараме со ЕУ ако Брисел не ја смени позицијата

Жарко Настоски

Џонсон: ЕУ да направи мала отстапка додека има време

Ана Ололовска

Кралицата Елизабета помилува затвореник

Ана Ололовска

Британците не се придржуваат до владините мерки, контролата е неефикасна

Ана Ололовска

Кембриџ: Во Англија може да има до 690 починати дневно

Ана Ололовска