Фридрих Мерц е новиот лидер на ЦДУ

Од:

Членовите на германската централно-десничарска партија Христијанско-демократска унија (ЦДУ) денеска го избраа Фридрих Мерц за лидер на партијата.

dobivaj vesti na viber

Генералниот секретар на ЦДУ, Пол Чимјак, рече дека Мерц добил речиси 95 отсто од гласовите на виртуелната партиска конференција.

Официјалните избори дојдоа по неформалното гласање минатиот месец во кое Мерц ги победи противниците Норберт Ротген и Хелга Браун.

Мерц го обвини германскиот канцелар Олаф Шолц дека нема јасна позиција во спорот со Русија поради акумулацијата на руските сили недалеку од границата со Украина.

Би можело да ве интересира

Драматични снимки: Разорно торнадо го погоди западниот дел на Германија

Ана Ололовска

Шолц: Катар има централна улога во новата енергетска стратегија на Германија

Ландов

Шолц е убеден дека Шведска и Финска ќе влезат во НАТО

Ана Ололовска

Германскиот министер за здравство предупредува дека пандемијата на коронавирусот не е завршена

Ана Ололовска

Шефот на германската разузнавачка служба вели дека нивото на шпионажа е како за време на Студената војна

Ана Ололовска

Бундестагот му укина дел од привилегиите на Герхард Шредер, ЕП побара санкции

Ана Ололовска