Французинот кој го „заплеска“ Макрон експресно осуден на четири месеци затвор

Од:

Француски суд денеска го осуди 28-годишниот Дамиен Тарел, кој во вторникот му удри шлаканица на претседателот Емануел Макрон, на четири месеци затвор, јави телевизијата БФМ.

dobivaj vesti na viber

Тарел призна дека го удрил Макрон, но им рече на истражителите дека не го сторил тоа со предумисла.

Обвинителството побара Тарел да биде осуден на 18 месеци, а судиите одлучија да го осудат на четири месеци затвор и 14 месеци условна казна.

За време на посетата на регионот Тан Лермитаж пред два дена, Макрон се приближи до група граѓани за да ги поздрави, а Тарел го фати претседателот за рака и му удри шлаканица, извикувајќи ја фразата „Долу Макронија” и претставувајќи се како анархист, по што интервенираше обезбедувањето.

Полицијата по инцидентот го уапси Тарел, за кого истражувачите велат дека претходно не бил апсен, а приведен е и неговиот пријател, кој го снимил инцидентот.

Обвинението за напад на јавен службеник во Франција предвидува максимална затворска казна од три години и парична казна од 45.000 евра.

Би можело да ве интересира

ЕУ: 2022 година рекордна по бројот пожари во југозападна Европа

Ана Ололовска

Франција: Активисти за заштита на животната средина поради сушата ги наполнија дупките за голф со цемент

Ана Ололовска

Менингитис: 56.000 млади повикани да се вакцинираат во француските Оверњ-Рона-Алпи

Ана Ололовска

Грција со два авиони ѝ помага на Франција во гаснењето на пожарите

Во пожар во Франција изгореа 6.800 хектари, а евакуирани се 10.000 лица

А1он

Уште пет земји од ЕУ ќе и помогнат на Франција во борбата против шумските пожари

А1он