Француско обвинителство отвори истрага за убиството на шестмина Французи во Нигер

Од:

Француското антитерористичко обвинителство отвори истрага за „убиството на француските државјани поврзани со терористички акт и здружување на криминалци-терористи“, по нападот во Нигер, во кој загинаа осум лица од кои шест се француски државјани.

Истрагата му е доверена на Генералната дирекција за внатрешна безбедност (ДГСИ), заедно со Потдирекцијата за антитероризам (Сдат), соопшти обвинителството, без да го потврди бројот на француските жртви.

Невладината организација „Ацтед“, од своја страна потврди дека седум нивни членови се помеѓу жртвите, додека според властите на Нигер загинале шест се француски и две нигериски државјани.

Францускиот претседател Емануел Макрон, кој вчеравечер го осуди нападот, вети дека се ќе биде направено за да се откријат „околностите“ на овој атентат. Тој за утре има закажано состанок на Советот за одбрана на кој ќе се зборува за ситуацијата во Нигер.

Над 4.500 француски војници се стационирани во тој дел на Африка во рамките на операцијата Баркане.

Би можело да ве интересира

Националното обвинителство за борба против тероризмот ќе ја води истрагата за нападот во Париз

Ана Ололовска

ВИДЕО: Четворица повредени во напад со нож кај поранешните канцеларии на Шарли Ебдо

Ана Ололовска

Интерпол има околу 50.000 досиеја на терористи

Ана Ололовска

Француската јавност вознемирена по неколкуте напади врз жени затоа што носеле здолниште

А1он

ВИДЕО: Евакуирана Ајфеловата кула по закана со бомба

Ана Ололовска

Кремљ верува дека Париз не го обелоденил разговорот Путин-Макрон

Ана Ололовска