Француските пилоти се закануваат со штарјк

Од:

Водечкиот синдикат на пилоти во Франција (СНПЛ) ја предупреди Владата дека ќе организира штрајк од 6 до 11 мај, ако новиот закон ги намали нивните овластувања во преговорите.

Синдикатот стравува дека новиот закон за сообраќај, за кој расправа Парламентот, би можел да ги стави во истата група со другите синдикати од секторот во преговорите со пратениците или работодавачите, со што нивниот глас во преговорите за проблемите со кои се соочуваат пилотите, ќе биде ослабен.

Синдикатот за своите намери ги информирал премиерот Едуард Филип, министерката за транспорт Елизабет Борн, како и министерката за труд, Мириела Пенико.

Штрајкот може да ја погоди работата на сите авиокомпании кои работат во Франција.

Би можело да ве интересира

Макрон: Да се реши украинската криза пред приемот на Русија во Г-7

Хакирани 2000 профили на француски даночни обврзници

Ана Ололовска

Франција ќе заштеди две милијарди евра поради ниските камати на кредитите

Ана Ололовска

Жозеф Зимет назначен советник за односи со јавноста во Елисејската палата

Макрон: Иднината на Русија е врзана за Европа

Ана Ололовска

Французи како сувенир земале 40 килограми песок од Сардинија, им се закануваат шест години затвор

Татјана Ташкова