Францускиот суд одлучи да не го екстрадира украинскиот милијардер во Украина

Од:

Францускиот суд одлучи дека украинскиот милијардер Костиантин Жеваго не треба да биде екстрадиран под обвинение за проневера, изјави денеска портпаролот на Жеваго.

Жеваго, кој го контролира лондонскиот производител на пелети од железо Ферекспо, беше уапсен во декември во францускиот ски-центар на барање на Украина, која го бара за исчезнувањето на 113 милиони долари во Банката за финансии и кредит, која оттогаш банкротираше.

Тој ги негираше обвинувањата, пренесува Ројтерс.

Жеваго беше ослободен со кауција од еден милион евра по неговото првично апсење во близина на Шамбери, Франција.

Украина издаде потерница за Жевагo, кој беше пратеник во украинскиот парламент од 1998 до 2019 година, а меѓународна потерница беше распишана во 2021 година.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Ја убил мајка си, нејзиното тело го исекол на парчиња и ги фрлил во контејнери низ Одеса

Руски амбасадор ја негира улогата на Москва во експлозијата на браната

ЕУ за уништената брана во Украина: Ова е варварска, ужасна ескалација на руската агресија

(ВИДЕО) Украинските власти до граѓаните на областа Херсон: „Ве молиме направете сè, бегајте сега“

Горан Наумовски

Русија предупредува: Радиоактивниот облак се движи кон Европа поради уништената муниција со осиромашен ураниум

(ВИДЕО) Претседателот на Италија до Зеленски: Целосно сме со вас

Ана Ололовска