Францускиот премиер Жак Кастекс поднесе оставка

Од:

Францускиот премиер Жан Катекс денеска поднесе оставка, соопштија од неговиот кабинет.

dobivaj vesti na viber

Британските медиуми претходно јавија повикувајќи се на два неименувани владини извори, дека Кастекс пристигнал во Елисејската палата за да поднесе оставка.

Оставката на Кастекс ќе ја овозможи долго очекуваната реконструкција на владата, по претседателските избори во април на кои Емануел Макрон го освои вториот мандат.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Елизабет Борн денеска изјави дека земјата мора да се подготви за недостиг од руски гас

Ана Ололовска

Франција сака да го ре-национализира гигантот за електрична енергија ЕДФ

Ана Ололовска

Железничкиот сообраќај во Франција е во прекин поради штрајкот за повисоки плати

Ана Ололовска

Франција репатрираше група жени и деца од кампови на ИД во Сирија

Франција стана најголем купувач на руски природен гас: Која е причината?

Ле Мер: ЕУ работи на алтернативни начини за воведување глобална даночна стапка

А1он