Француски министер најави можност ЕУ да воведе санкции против Полска

Од:

Францускиот министер за европски работи Клемен Бене денеска изјави дека ЕУ може да преземе финансиски санкции против Полска ако дијалогот со Варшава за примат на европски закони над националните не даде резултати.

На почетокот на октомври полскиот Уставен суд констатираше дека елементи на европското законодавство не се во согласност со полскиот Устав.

Лидерите на ЕУ ќе одржат денеска и утре самит чија главна тема ќе биде Полска и цените на енергенсите.

Би можело да ве интересира

Полска го олеснува товарот на инфлацијата врз домаќинствата со пониски даноци и финансиска помош

Генералниот директор на „Оранж“ осуден на условна казна затвор

А1он

ВИДЕО: Жесток судир на демонстрантите и полицијата во Париз на годишнината од „Жолтите елеци“

Катерина Павлова-Николовска

По блокадите и немирите во Гвадалупа официјален Париз испрати засилување од 200 полицајци и жандарми

А1он

Пендаровски и Дуда положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата Св. Спас

А1он

Франција неутрализирала дваесетина џихадисти во Нигер

А1он