Француски доктори апелираат да не се разговара во јавниот превоз

Од:

Француски доктори упатија апел до граѓаните да избегнуваат да разговараат во јавниот превоз, со цел да се намали ризикот од ширење на Ковид-19.

– Покрај задолжителното носење на заштитни маски, кога физичката дистанца не е можна, треба да се придржувате кон едно едноставно правило: да се избегнуваат разговори и телефонирања во средствата за јавен превоз, апелираат француските доктори.

Францускиот академикм Патрик Берж истакна дека „не станува збор за обврска, туку за препорака“.

Би можело да ве интересира

Ѓукановиќ: Црна Гора да ги затвори границите и да ја забрза имунизацијата

Ана Ололовска

На интензивна нега во болниците во Париз се примаат се помлади лица со Ковид-19

Ана Ололовска

Белгија ќе ја одобри вакцината на „АстраЗенека“ за лица над 55-годишна возраст

Ана Ололовска

Со бразилската мутација може повторно да се заразат до 60 проценти од поранешните пациенти

Ана Ололовска

Состојбата со Ковид-19 во Белгија е кревка, не се исклучува ризикот од трет бран

Ана Ололовска

Саудиска Арабија: За аџилак потребен е доказ за вакцинација

Ана Ололовска