Француската Влада поднесе оставка

Од:

Француската Влада на премиерот Бернар Казнев вечерва поднесе оставка, која беше прифатена од актуелниот претседател Франсоа Оланд.

dobivaj vesti na viber

Оставката на социјалистичката Влада е логична и вообичаена според француската политичка традиција, откако Уставниот совет официјално ги соопшти резултатите од претседателските избори одржани на 7 мај, на кои за претседател беше избран Емануел Макрон.

Оланд му се заблагодари на премиерот Бернар Казенев, кој ја извршуваше оваа функција од пред шест месеци.

– Сакам да ја поздравам активностите што ги презедовте од пред околу шест месеци како премиер и сакам исто така да ја потенцирам вашата лична улога што ја имавте во одлуките кои ги носевте во текот на петгодишниот мандат, посебно за да се гарантира безбедноста на земјата, оцени Оланд.

Владата на Казнев ќе ги извршува тековните задачи и обврски се до назначувањето на нова влада од страна на новоизбраниот претседател, највериојатно уште в недела, кога ја презема функцијата или најдоцна в понеделник.

Засега името на идниот премиер, како и составот на новата влада, Макрон ги чува во тајност.

Би можело да ве интересира

Франција репатрираше група жени и деца од кампови на ИД во Сирија

Франција стана најголем купувач на руски природен гас: Која е причината?

Ле Мер: ЕУ работи на алтернативни начини за воведување глобална даночна стапка

А1он

Францускиот предлог стигна до Владата

Катерина Павлова-Николовска

Завршува Француското претседавање со Европската Унија

Јаел Браун-Пивет е избрана за претседателка на Националното собрание на Франција

А1он