Француската полиција уапси Финец, осомничен за кражба на податоци на пациенти

Од:

Француската полиција денеска уапси 25-годишен Финец, осомничен дека упаднал во регистарот на податоци на околу 33.000 пациенти на Центарот за психотерапија во Хелсинки, соопшти финската криминалистичка полиција.

Националното биро за истраги на Финска издаде меѓународна потерница за маж осомничен за кражба на приватни податоци на пациентите.

Полицијата смета дека осомничениот уценувал пациенти и објавувал дел од украдените податоци на интернет, вклучително и податоци за приватни и трауматични настани.

Преземени се мерки осомничениот, кој ги негира обвиненијата, за краток временски период да биде екстрадиран во Финска.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Хаос во Париз: полицијата употреби солзавец за да ги избрка демонстрантите кои горат и кршат низ градот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во Франција нови протести, во Париз се насобраа 8000 тона ѓубре

ВИДЕО: Демонстранти во Париз го блокираа влезот на Лувр

Ана Ололовска

Хаос на протестите во Франција: Демонстрант и полицаец во критична состојба, повеќе од 30 лица се повредени

(ВИДЕО) Брутални демонстрации во Франција: Граѓани фрлаат молотови коктели кон полицијата

(ВИДЕО) Откриен е страшниот мотив за смртта на цело семејство од Франција