Франција воведе задолжитетелен тест за коронавирус за патниците што не се од ЕУ

Од:

Премиерот на Франција Жан Кастекс соопшти вечерва дека ќе биде потребен негативен тест за влез во државата за сите кои доаѓаат од држави што не се членки на Европската унија.

Тој додаде дека во Франција од денеска се воведува и полициски час од 18 часот на национално ниво наместо од 20 часот.

Потезите се во насока на спречување на ширење на Ковид-19, јави телевизијата БФМ.

Новиот пакет мерки ќе стапи на сила низ целата држава, не само во 25-те департмани каде што во моментов се применуваат ограниченото движење, се додава во извештајот.

Би можело да ве интересира

Научници веќе подготвуваат понапредна вакцина, вели Фаучи

Жарко Настоски

Осумгодишниот син на Ципрас позитивен на Ковид-19

Ана Ололовска

Симптоми на зараза со новата мутација на коронавирусот

Ана Ололовска

Хамбург: Карантин за околу 500 вработени во Ербас

Ана Ололовска

Фаучи: Планот за вакцинација на Бајден е тешко остварлив

Ана Ололовска

Египет почна со вакцинација против коронавирусот

Ана Ололовска