Франција со план за изградба на шест нуклеарки

Од:

Францускиот претседател Емануел Макрон сака да објави пред Божиќ изградба на шест нови нуклеарни реактори ЕПР на француско тло, објави „Фигаро“.

Шест месеци пред претседателските избори во Франција, одлуката за изградба на шест нуклеарни реактори е забрзана со енергетската криза во Европа, како и зголемените цени на енергијата, кои се повеќе влијаат на животниот стандард на граѓаните, додава весникот.

„Енергетската криза покажува дека имаме право да избереме нуклеарна енергија како дел од транзицијата кон зелена енергија“, изјави неименуван висок владин претставник за „Фигаро“.

Портпаролот на Кабинетот на францускиот претседател одби да го коментира извештајот на весникот.

На почетокот на својот мандат, Макрон вети дека ќе го намали учеството на нуклеарната енергија од сегашните 75 на 50 проценти до 2035 година. Но, сегашната енергетска криза ги промени приоритетите на Париз.

Би можело да ве интересира

Генералниот директор на „Оранж“ осуден на условна казна затвор

А1он

ВИДЕО: Жесток судир на демонстрантите и полицијата во Париз на годишнината од „Жолтите елеци“

Катерина Павлова-Николовска

По блокадите и немирите во Гвадалупа официјален Париз испрати засилување од 200 полицајци и жандарми

А1он

Франција неутрализирала дваесетина џихадисти во Нигер

А1он

Францускиот премиер ги посети местата на терористичките напади во Париз

Ана Ололовска

Меркел по 16 години во проштална посета на Франција

А1он