Франција со план за изградба на шест нуклеарки

Од:

Францускиот претседател Емануел Макрон сака да објави пред Божиќ изградба на шест нови нуклеарни реактори ЕПР на француско тло, објави „Фигаро“.

dobivaj vesti na viber

Шест месеци пред претседателските избори во Франција, одлуката за изградба на шест нуклеарни реактори е забрзана со енергетската криза во Европа, како и зголемените цени на енергијата, кои се повеќе влијаат на животниот стандард на граѓаните, додава весникот.

„Енергетската криза покажува дека имаме право да избереме нуклеарна енергија како дел од транзицијата кон зелена енергија“, изјави неименуван висок владин претставник за „Фигаро“.

Портпаролот на Кабинетот на францускиот претседател одби да го коментира извештајот на весникот.

На почетокот на својот мандат, Макрон вети дека ќе го намали учеството на нуклеарната енергија од сегашните 75 на 50 проценти до 2035 година. Но, сегашната енергетска криза ги промени приоритетите на Париз.

Би можело да ве интересира

Макрон најави бесплатни кондоми за младите од 18-25 години од следната година

Ана Ололовска

Политико: Нов раскол во Европа, Орбан доби два сојузника, два моќни блокови се пред конфликт

А1он

Бурн: Франција треба да каже кого сака, а кого не сака да го прими во државата

„Инфлацискиот врв сè уште не е поминат“, оценува Бруно Ле Мер, но „почнува пад за одредени суровини“

Ана Ололовска

Во Франција уапсена жена откако во нејзиниот замрзнувач биле пронајдени две мртви бебиња

За четири месеци во Франција поради птичји грип се заклани речиси 1,3 милиони живина

Ана Ололовска