Франција сака целосна контрола врз најголемиот производител на електрична енергија во земјата

Од:

Франција иницираше постапка за преземање на преостанатите 16 отсто од акциите во водечкиот домашен производител на електрична енергија што се уште не се во државни раце, соопшти Националниот регулатор за финансиски пазари.

dobivaj vesti na viber

Државата доставила поедноставена понуда во првиот чекор од постапката, што има за цел исклучување на акциите на „ЕДФ“ од пазарот. Според информациите објавени на фанцуските медиуми, за акциите Владата ќе плати 9,7 милијарди евра.

Потегот на француската Влада се толкува како составен дел од планот за зголемување на производството на електрична енергија во нуклеарните централи, кои веќе произведуваат најголем дел од електричната енергија во Франција.

Претседателот Емануел Макрон уште во март го најави преземањето на преостанатиот удел во „ЕДФ“, а премиерката Елизабет Борне летото соопшти дека целта е да се обезбеди францускиот суверенитет, во контекст на војната во Украина.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Франција за безбедност во сообраќајот сака да ги резервира тротоарите само за пешаците

А1он

Азербејџан ги одложи преговорите со Ерменија, не сака Франција да учествува во нив

А1он

14-годишно девојче во Франција било силувано и убиено

Париз ја повика Србија и „особено Косово“ да го прифатат предлогот на ЕУ за регистарски таблички

Топлотните бранови во Франција предизвикаа 2.816 смртни случаи

А1он

Поради недостиг на снег се демонтираат ски-лифтовите во француските скијалишта

А1он