Франција репатрираше група жени и деца од кампови на ИД во Сирија

Од:

Франција денеска врати 51 жена и дете од камповите во делови на Сирија кои се под контрола на ИД. Тоа е најголемото враќање на Французинки и деца во земјата од поразот на ИД во североисточна Сирија во март 2019 година.

dobivaj vesti na viber

Француското национално обвинителство за борба против тероризмот објави дека групата се состои од 16 жени на возраст од 22 до 39 години и 35 малолетни, од кои седум се враќаат без придружба на возрасни. Сите освен две жени во групата се француски државјани.

Осум жени се приведени на информативен разговор, а уште осум се уапсени. Еден од малолетниците, кој има 17 години, е осомничен за учество во терористички потфат.

Од граѓаните на европските земји, во ИД во Сирија најмногу се приклучиле француски државјани.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Бајден ги повика властите на Сирија да го ослободат американскиот новинар Остин Тајс

Ана Ололовска

Постојат „големи сомнежи“ дека пожарите кои ја зафатија Франција се „чин на пиромани“

Ана Ололовска

Франција: Oколу педесет вооружени лица учествувале во тепачка во Сен Дени

Ана Ололовска

Во шумски пожари во југозападна Франција уништени 16 домови, 6000 лица евакуирани

А1он

Повеќе од сто општини немаат вода за пиење во Франција

А1он

Франција погодена од најлошата суша досега, апел до граѓаните да ја користат водата штедливо

А1он