Франција погодена од најлошата суша досега, апел до граѓаните да ја користат водата штедливо

Од:

Француската премиерка Елизабет Борн денеска формираше меѓуминистерски кризен тим, кој треба да се справи со последиците од една од најлошата суша што ја погодиле земјата.

dobivaj vesti na viber

– Актуелната исклучителна суша лишува многу заедници од вода и е трагедија за нашите земјоделци, нашите екосистеми и биолошката разновидност. Недостигот од дожд се влошува со последователните топлотни бранови, што од една страна го зголемуваат испарувањето, но и побарувачката за вода. Ситуацијата може да продолжи во текот на следните две недели, па дури и да стане позагрижувачка, истакна Борн.

Таа упати апел до Французите штедливо да ја користат водата.

Голем број делови во Франција се погодени од суша, поради што некаде се воведени ограничувања на водата, вклучително и за наводнување.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ОН: Речиси еден милион луѓе гладуваат во сиромашните држави

Ана Ололовска

Повлечено млекото за бебиња „Кандиа“ од сите продажни места во Франција

Ана Ололовска

Светските лидери ветија засилен ангажман за заштита на природата

Ана Ололовска

Оксфам: За последните шест години екстремната глад двојно зголемена во климатските жаришта во светот

Ана Ололовска

Се очекуваат откажувања на летови поради штрајкот на француските контролори на летање

Ана Ололовска

Раст на инфлацијата во Франција во август

А1он