Франција подготвува законски измени за да согорува повеќе јаглен

Од:

Франција може да ги олесни ограничувањата за работа на електрани на јаглен за да избегне криза во снабдувањето со електрична енергија, јавија француските медиуми. Пред неколку дена, операторот на енергетскиот систем во земјата предупреди дека во случај на студено време, државата може да остане без електрична енергија откако неколку нуклеарни реактори беа исклучени поради технички проблеми.

dobivaj vesti na viber

Во земјата има само три електрани на јаглен и на предлог на Министерството за животна средина може да им се дозволи да работат до 1.000 часа, но само во првите два месеци од 2022 година. Во 2019 година, француската влада ја ограничи работата на електраните на јаглен на 700 часа годишно за да поттикне напуштање на јагленот.

Отстранувањето на некои од ограничувањата е со цел да се обезбеди енергетска безбедност на земјата, се вели во соопштението на Министерството за животна средина. Така ќе продолжи само во проблематичната зимска сезона – месеците јануари и февруари. Предлогот е предмет на јавна расправа.

Би можело да ве интересира

Франција ќе биде на страната на Финска и Шведска во случај на агресија

А1он

Францускиот премиер Жак Кастекс поднесе оставка

А1он

Потрошувачките цени во Франција растат со рекордно темпо

А1он

Во Франција инфлацијата потврдена на 4,8 отсто во текот на една година во април

Ана Ололовска

Анкета: 72 отсто од Французите предвидуваат дека Макрон нема да го промени начинот на владеење

А1он

Париз бара итно ослободување на двајца Французи уапсени во Иран

Ана Ололовска