Франција планира да протера 231 осомничен екстремист

Од:

Франција има намера да протера 231 странец од владиниот список со лица осомничени дека имаат екстремни верски убедувања, изјави извор од полицискиот синдикат за британските медиуми, два дена откако еден чеченски исламист обезглави наставник во Париз.

Екстремистите во Франција се дефинираат како „луѓе кои, во процес на радикализација, најверојатно сакаат да заминат во странство и да се приклучат на терористички групи или да учествуваат во терористички активности“.

Британските медиуми потсетуваат дека центристичката влада на претседателот Емануел Макрон е под притисок на конзервативните и крајно десничарските партии да заземе поцврст став кон ова прашање.

Би можело да ве интересира

Продолжува да опаѓа бројот на новозаразени со Ковид-19 во Франција

Ана Ололовска

Во Франција 13.000 новозаразени, 215 починати

Катерина Павлова-Николовска

Француската влада донесе одлука за распуштање на колективот против исламофобијата во Франција

Ана Ололовска

Макрон на видео конференција со главните донатори за заштита на климата

Ана Ололовска

Гугл потпиша договори за авторски права, ќе им плаќа на шест француски весници и списанија

Жарко Настоски

Макрон им даде ултиматум на француските муслимански лидери да прифатат дека Исламот не e политичко движење

Жарко Настоски