Франција најавува целосно полни капацитети за складирање гас додека Русија ги намалува испораките

Од:

Француската влада има за цел – полни капацитети на резервите каде се складира природен гас до есен, во момент кога европските земји се подготвуваат за намалување на снабдувањето од Русија додека војната во Украина се уште трае. Тоа го изјави денеска француската премиерка Елизабет Борн.

dobivaj vesti na viber

– Ние обезбедуваме целосно пополнување на нашите капацитети за складирање, со цел да бидеме близу 100 проценти до почетокот на есента, изјави таа.

Според неа, Франција, исто така, ќе изгради нов пловечки терминал за метан за да добие повеќе енергетски резерви со бродови.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

„Њујорк Тајмс“: Дали Русија ја користи Србија да поттикне конфликт на Балканот

Ана Ололовска

ЕУ: 2022 година рекордна по бројот пожари во југозападна Европа

Ана Ололовска

Франција: Активисти за заштита на животната средина поради сушата ги наполнија дупките за голф со цемент

Ана Ололовска

Менингитис: 56.000 млади повикани да се вакцинираат во француските Оверњ-Рона-Алпи

Ана Ололовска

Чешка како претседавач со ЕУ ќе предложи укинување на визите за Русите на ниво на Унијата

Ана Ололовска

Грција со два авиони ѝ помага на Франција во гаснењето на пожарите