Франција: Макрон поднесе оставка од функцијата претседател на движењето „Напред“

Од:

Новоизбраниот претседател на Франција Емануел Макрон поднесе оставка на функцијата претседател на движењето „Напред“ (ЕМ), што тој го основа, еден ден откако со убедлива победа во вториот круг на претседателските избори во Франција беше избран за претседател на земјата.

dobivaj vesti na viber

Ришар Ферар, главниот секретар на ЕМ, вчера им се заблагодари на поддржувачите, а потоа одржа прес-конференција на која соопшти дека Макрон поднел оставка од функцијата претседател на движењето „на вонредниот состанок на управниот одбор“.

За привремен претседател на ЕМ, што Макрон го основаше во 2016 година, именувана е Катрин Барбару.

Би можело да ве интересира

Франција репатрираше група жени и деца од кампови на ИД во Сирија

Франција стана најголем купувач на руски природен гас: Која е причината?

Ле Мер: ЕУ работи на алтернативни начини за воведување глобална даночна стапка

А1он

Францускиот предлог стигна до Владата

Катерина Павлова-Николовска

Завршува Француското претседавање со Европската Унија

Јаел Браун-Пивет е избрана за претседателка на Националното собрание на Франција

А1он