Франција ќе биде на страната на Финска и Шведска во случај на агресија

Од:

Франција ќе застане крај Финска и Шведска во случај на агресија, соопшти Елисејската палата, откако овие две земји објавија дека сакаат да влезат во НАТО јави дописникот на МИА.

dobivaj vesti na viber

„Секоја држава што ќе се обиде да ја тестира европската солидарност, преку закана или агресија врз нивниот суверенитет на кој било начин, мора да биде сигурна дека Франција ќе застане покрај Финска и Шведска“, пишува француското претседателство во соопштението за печатот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Рјабков: Негативно гледаме на плановите на Шведска и на Финска за НАТО

Ана Ололовска

Турција бара екстрадиција на 33 лица од Финска и Шведска

Ана Ололовска

Бајден го поддржа договорот што им дозволува на Финска и Шведска да се приклучат на НАТО

Ана Ололовска

Јаел Браун-Пивет е избрана за претседателка на Националното собрание на Франција

А1он

Поради најавеното укинување на аудиовизуелната такса, француската јавна телевизија и радио штрајкуваат

А1он

Франција ги повикува граѓаните повторно да носат заштитни маски во јавниот превоз

Ана Ололовска