Франција и Русија ќе ги евакуираат своите државјани од Вухан

Од:

Франција планира да ги евакуира француските државјани кои останале во Кина, откако кинеската Влада реши да воведе карантин за градот Вухан по избувнувањето на коронавирусот, објавија денеска кинеските медиуми, повикувајќи се на електронско писмо од францускиот конзулат.

„Генералниот конзулат во соработка со локалните власти планира да воспостави автобуска линија што ќе им овозможи на француските државјани и нивните сопружници и деца, без разлика дали имаат кинеско или некое друго државјанство да заминат од Вухан во Чангша“, се вели во имејлот од Конзулатот.

Руската амбасада во Кина, исто така, денеска соопшти дека се во контакт со кинеските власти за евакуација на своите државјани од Вухан.

Претходно САД почнаа постапка за евакуација на своите државјани од Вухан, каде изби епидемијата на најновиот смртоносен коронавирус.

Би можело да ве интересира

Горбачов: Русија да спречи натамошен конфликт меѓу САД и Кина

Ана Ололовска

Гардијан: Кина изградила 400 кампови за притвор на муслимани

Ана Ололовска

Помпео со критика до Кина поради ситуацијата во провинцијата Синџијанг

Ана Ололовска

Кина вети голема кампања против климатските промени

Ана Ололовска

Трамп: Кина мора да одговара пред светот за пандемијата

А1он

Гутереш го повика светот да спречи Студена војна меѓу САД и Кина

А1он