Франција и Русија ќе ги евакуираат своите државјани од Вухан

Од:

Франција планира да ги евакуира француските државјани кои останале во Кина, откако кинеската Влада реши да воведе карантин за градот Вухан по избувнувањето на коронавирусот, објавија денеска кинеските медиуми, повикувајќи се на електронско писмо од францускиот конзулат.

„Генералниот конзулат во соработка со локалните власти планира да воспостави автобуска линија што ќе им овозможи на француските државјани и нивните сопружници и деца, без разлика дали имаат кинеско или некое друго државјанство да заминат од Вухан во Чангша“, се вели во имејлот од Конзулатот.

Руската амбасада во Кина, исто така, денеска соопшти дека се во контакт со кинеските власти за евакуација на своите државјани од Вухан.

Претходно САД почнаа постапка за евакуација на своите државјани од Вухан, каде изби епидемијата на најновиот смртоносен коронавирус.

Би можело да ве интересира

Кина подготвува крузери за сместување на лекари

Ана Ололовска

Кина: Се намалува бројот на заразени од коронавирус

Ана Ололовска

Вирусот ја забавил продажбата на патнички автомобили во Кина за 92 проценти

Ана Ололовска

Пекинг: Најрано вакцина против Ковид-19 во крајот на април

Ана Ололовска

Откажан ВТА турнирот во Ксиан поради коронавирусот

Стејт департментот го осуди протерувањето на тројца американски новинари од Кина