Франција и Германија предложиле Путин биде поканет на самит со ЕУ

Од:

Франција и Германија предложиле да биде поканет рускиот претседател Владимир Путин на самит со Европската унија како дел од поширокото продолжување на односите на Унијата со Русија, објави Гардијан.

dobivaj vesti na viber

Предлогот на францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел следи по состанокот меѓу американскиот претседател Џо Бајден во Женева и рускиот претседател, а приврзаниците на оваа идеја велат дека европските лидери можат да ги дадат истите директни пораки за руското однесување додека ја држат вратата отворена за компромиси и соработка.

Ова е објавено ден откога руската војска соопшти за предупредувачи истрели кон британски воен брод во Црното Море во близина на Крим, тврдење што Велика Британија го негира.

ЕУ не одржал самит со Путин од анексијата на Крим во 2014 година и воведе неколку санкции против Русија.

„Треба да разговараме како да излеземе од оваа негативна спирала … но треба да одиме обединети напред“, пренесе весникот изјава од висок дипломат на ЕУ.

Не е веднаш јасно дали во предлогот ќе бидат вклучени сите 27 европски лидери или само претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел.

Би можело да ве интересира

Воен комесар испратил половина од мобилизираните дома, Путин го разреши

А1он

Папата Франциск го замоли Путин да ја запре спиралата на насилство и изрази жалење за анексијата

Ана Ололовска

„Победата ќе биде наша” им порача Путин на граѓаните собрани на Црвениот плоштад во Москва

Блинкен: Тврдењата на Путин во однос на саботажите на гасоводите се апсурдни и срамни

Путин го обвини Западот за „експлозии“ што предизвикале истекување гас од „Северен поток“

Реакции на говорот на Путин: „Никогаш нема да прифатиме анексија“

А1он