Франција го забрани TikTok и други апликации на мобилните телефони на јавните службеници

Од:

Франција воведува забрана за користење на социјалната мрежа TikTok и други популарни апликации на мобилните телефони на јавните службеници поради несоодветна безбедност и заштита на податоците, објавија во петокот властите во Париз.

Забраната ќе стапи на сила веднаш, напиша Министерството за јавни услуги на Твитер, која се однесува исто така и на Инстаграм и платформата за стриминг Нетфликс.

Франција е последната во низата земји што презема такви чекори против TikTok поради безбедносни грижи. Соединетите држави, Германија, Велика Британија и Европската комисија, исто така, ја забранија апликацијата во сопственост на кинеска компанија за споделување видео од мобилните телефони на јавните службеници.

Американските власти, исто така, размислуваат целосно да го забранат TikTok, наведувајќи ја загриженоста дека кинеските разузнавачки служби би можеле да го користат за собирање податоци и влијание врз корисниците. TikTok ги отфрла овие наводи. Повеќе од милијарда луѓе ширум светот ја презеле апликацијата, која и припаѓа на кинеската компанија ByteDance.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Илегален фестивал во Франција: Се собраа 30 илјади луѓе, отворено истрага

Потврдена пресудата: Саркози мора да помине една година во домашен притвор

Ана Ололовска

Полицијата уапси познат тиктокер за семејно насилство: Осомничен е дека ја нападнал својата партнерка

Фрицханд: Забраната на Тик-Ток ќе има краткорочен ефект, на децата треба да им се објаснува за да ја разберат причината

(ВИДЕО) Играчите во паника бегаа од нервозниот бик, животното ги виде црвените дресови и настана хаос

Горан Наумовски

Во денешните немири во Франција уапсени се 291 демонстрант, а повредени се 108 полицајци