Франција го повлекува својот амбасадор од Турција, откако Ердоган го доведе во прашање менталното здравје на Макрон

Од:

Франција ја осуди изјавата на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, кој претходно денеска го доведе во прашање „менталното здравје“ на неговиот француски колега, Емануел Макрон.

Како што пренесе „Ројтерс“, Франција најавила дека ќе го повлече својот амбасадор од Турција поради изјавата на Ердоган.

„Зборовите на претседателот Ердоган се неприфатливи. Навредите и грубоста не се начин. Бараме Ердоган да ја смени својата политичка насока, бидејќи неговата политика е опасна во секоја смисла. Не влегуваме во непотребна полемика и не прифаќаме навреди“, се наведува во соопштението на Елисејската палата.

Претходно денес, Ердоган ги критикуваше ставовите на неговиот француски колега Макрон кон муслиманите, повикувајќи го „да го провери неговото ментално здравје“.

Би можело да ве интересира

Турција купува 50 милиони дози од кинеска вакцина против Ковид-19

Жарко Настоски

Сенатот предлага Франција да ја признае независноста на Нагорно Карабах

Жарко Настоски

Макрон до Французите: Вашите напори се исплатија, го поминавме врвот на вториот бран

Жарко Настоски

Францускиот Парламент даде првично одобрување на контроверзниот предлог-закон за безбедност

Жарко Настоски

Чавушоглу: Очекуваме ЕУ да ги сфати своите грешки

Жарко Настоски

Судот од Стразбур ја осуди Турција за затворањето новинар без веродостојни факти

Ана Ололовска