Франција ги укина правилата за Ковид за луѓе кои пристигнуваат во земјата

Од:

Франција денеска ги укина правилата за влез во земјата, воведени поради пандемијата на коронавирусот, јави ДПА.

dobivaj vesti na viber

Веќе не е потребно оние кои пристигнуваат во Франција од странство да имаат документ за вакцинација или негативен тест за ковид, а оние кои пристигнуваат од ЕУ да докажат дека неодамна прележалеКовид.

Доколку се појават нови опасни варијанти на вирусот, француската влада може повторно да го воведе барањето да се покаже негативен тест од патниците дури и пред да се качат во авион.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Колку електрична енергија дневно има Франција: Одговорот граѓаните ќе го добиваат по временската прогноза

А1он

Париз разгледува опции за нова испорака на системи „Сезар“ во Украина

Ана Ололовска

Франција сака целосна контрола врз најголемиот производител на електрична енергија во земјата

А1он

Франција подготвува испорака на нови самоодни хаубици „Цезар“ во Украина

Ана Ололовска

За една седмица зголемен бројот на заразени со Ковид-19 во Грција, намалени смртните случаи

Ана Ололовска

Франција планира да позајми рекордни 270 милијарди евра на пазарите во 2023 година

А1он