ФОТО: Парада во Лондон во чест на роденденот на кралицата Елизабета Втора

Од:

Традиционалната парада и смотра на воените единци се одржа денеска во Лондон во чест на службениот роденден на кралицата Елизабета Втора.

На оваа манифестација присуствуваше кралицата, заедно со членовите од нејзиното најблиско семејство, но не и принцот Филип, кој веќе една недела се наоѓа во болница, откако врз него беше извршена хируршка интервенција во пределот на стомакот.

Преку илјада војници и коњи учествуваа во парадата, која ја следеа илјадници Британци, како и голем број домашани и странски туристи.

parada-kralica-rodenden1

Оваа традиционална смотра на кралските воени сили се одржува уште од 18. век. Првично смотрата била извршувана пред заминувањето на трупите во борба, но од 1748 година смотрата со парада на војниците се врзува за службениот роденден на британскиот суверен.

На денешната парада во кралска кочија, заедно со војводката од Корнвол, Камила Паркер, сопруга на престолонаследникот Чарлс и со принцот Хари, за последен пат во јавноста се појави Кетрин Мидлтон, војводката од Кембриџ, која во наредните недели се очекува да се породи.

parada-kralica-rodenden2

Кралицата Елизабета е родена на 21 април и таа тогаш наполни 87 години, но нејзиниот службен роденден секогаш се одбележува во јуни. Принцот Филип, во болничка постела, минатата недела наполни 92 години.

Би можело да ве интересира

Британија ќе се соочи со двојно посериозен втор бран на Ковид-19

А1он

Британската Влада ќе субвенционира посети на ресторани

Ана Ололовска

Британски пратеник уапсен под обвинение за силување

Ана Ололовска

Телохранител на британската кралица уапсен со кокаин и кетамин

А1он

Британија обезбеди 60 милиони дози вакцина против коронавирус од Санофи и ГСК

Ана Ололовска

Санчез: Одлуката на Велика Британија за карантинот е неправедна кон Шпанија

Ана Ололовска

Leave a Comment

18 + six =