Фон дер Лајен: Земјите од ЕУ да предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж

Од:

Новоизбраниот претседател на Европската комија, Урсула фон дер Лајен побара земјите од ЕУ да и предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж, потврди заменик претседателот на ЕК, Франс Тимерманс, кој ќе остане на истата функција и во идниот состав на ЕК.

Во текот на неделава Фон дер Лајен изјави дека новата Комисија ќе има ист број еврокомесари мажи и жени. Таа настојува државите да ги предложат најдобрите кандидати и предупреди дека ќе отфрли кој било предлог доколку утврди дека не одговара на поставените обврски.

Пред околу еден месец тогашниот претседател на ЕК Жан-Клод Јункер првпат откри дека во 2014 година отфрлил шестмина кандидати за еврокомесари, а 10 кандидати предложил сам. Тој објасни дека досега тоа никому не го кажал со цел да се избегнат внатрешнополитички последици. Јункер настојува за ограничување на бројот на еврокомесарите, што според него треба да изнесува „повеќе од 17 и помалку од 20“.

Би можело да ве интересира

Климатската дипломатија ќе биде врвен приоритет на ЕУ од оваа година

Ана Ололовска

ЕУ го зголемува притисокот врз Кина во трговските преговори

Ана Ололовска

Пленковиќ очекува деблокирање на стартот на преговорите со Скопје и Тирана

Ана Ололовска

ЕК: Преговорите со Британија дури во март

Ана Ололовска

900 милиони евра од буџетот на ЕУ посветени на хуманитарната помош годинава

Ана Ололовска

Трамп со закани до ЕУ заради огромните бариери за американскиот бизнис

Ана Ололовска