Фон дер Лајен: Во Полска има уште работа во врска со владеење на правото

Од:

Во Полска има уште работа на полето на владеењето на правото, изјави денеска претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен за време на посетата на Варшава.

dobivaj vesti na viber

Таа ова го изјави откако Брисел одобри милијарди евра средства за економско закрепнување на Полска од Ковид-19.

– Не сме на крајот од патот во однос на владеењето на правото во Полска, рече Фон дер Лајен на прес-конференција.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Нов учебник во Полска предизвика гневни реакции поради текстот за раѓањето деца

Горан Наумовски

Моравјецки ја обвини ЕУ за империјалистичко однесување кон помалите членки

ОН ја повика Полска да прекине со двојните стандарди во третманот на бегалците

Фон дер Лајен ги повика европските земји кои не зависат од рускиот гас да покажат солидарност

Фон дер Лајен: Во Европа зимава никој нема да смрзне

Десет лица осудени за сексуално насилство во Британија пристигнаа во Полска по инвазијата на Украина, соопшти британската полиција

Ана Ололовска