Фон дер Лајен: Украина ја има безусловната поддршка од Унијата

Од:

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска, пред самитот ЕУ-Украина следната недела, изјави дека Украина ја има безусловната поддршка од Унијата и дека земјата мора да ги надмине руските напади за да ги одбрани европските вредности.

„Ние стоиме покрај Украина без какви било ако и но“, рече Фон дер Лајен обраќајќи се на митингот на нејзината партија, Христијанско-демократската ЦДУ, во Дизелдорф, Германија.

„Украина „се бори за нашите заеднички вредности, се бори за почитување на меѓународното право и принципите на демократијата и затоа Украина мора да победи во оваа војна“, рече Фон дер Лајен.

Таа и нејзините колеги планираат самит ЕУ-Украина на 3 февруари.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Руски ракетен напад врз Одеса, има повредени

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стрелков: Го советувам Путин да замолчи и да не ја отвора устата

Ана Ололовска

Русија бара работници за изградба на утврдувања на Крим – дневница до 90 долари

Путин: Британија најави испраќање тенкови и гранати со осиромашен ураниум, ако тоа се случи, ќе одговориме

Ана Ололовска

Шојгу: Можен е нуклеарен судир меѓу Русија и Западот

Ана Ололовска

САД: Украина ќе ги добие нашите тенкови Абрамс до есен

Ана Ололовска