Фон дер Лајен со папата Франциск разговараше за војната во Украина и кризата со храна

Од:

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска разговараше со поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, за напорите што се прават за ставање крај на војната во Украина и за ублажување на глобалната криза со храна.

dobivaj vesti na viber

– Ние стоиме покрај оние кои страдаат како резултат на уништувањето во Украина. Оваа војна мора да заврши и повторно да се воспостави мир во Европа, напиша Фон дер Лајен на Твитер по средбата.

Фон дер Лајен се состана и со државниот секретар на Ватикан, кардиналот Пјетр Паролин и министерот за надворешни работи, надбискупот Пол Галагер, кој неодамна се врати од Украина.

Ватикан соопшти дека во фокусот на разговорите со Фон дер Лајен била „заедничката посветеност на активностите за ставање крај на војната во Украина, со посебно внимание посветено на хуманитарните аспекти и на последиците од продолжувањето на конфликтот во врска со храната“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Папата Франциск на годишнината од експлозијата во Либан се помоли за семејствата на жртвите

А1он

Папа Франциск: Ќе успорам или ќе се повлечам, папата можете да го смените

Папата на миса во Канада повика да заврши маргинализацијата на домородците

Фон дер Лајен ги повика европските земји кои не зависат од рускиот гас да покажат солидарност

Фон дер Лајен: Во Европа зимава никој нема да смрзне

Урсула Фон дер Лајен: Албанија и Северна Македонија ги започнуваат преговорите со ЕУ

Кристијан Ландов