Фон дер Лајен рече дека загинале 100.000 украински војници, ЕК ја избриша изјавата

Од:

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, во денешниот говор рече дека се проценува дека загинале околу 100.000 припадници на украинската армија и 20.000 цивили. Украинците досега избегнуваа да даваат прецизни информации за сопствените загуби, тврдејќи дека тие бројки ќе и дадат предност на Русија.

Комисијата подоцна се извини, додавајќи дека изнесените податоци се неточни бидејќи проценката ги вклучува и повредените и загинатите. Реченицата потоа беше отстранета од транскриптот на веб-страницата и од снимката на нејзиниот говор. Портпаролот на украинскиот Генералштаб одби да ги коментира објавените бројки, но повтори дека Русија ќе се соочи со казна за нејзините акции во Украина.

Фон дер Лајен рече и дека Европската унија ќе формира специјален суд кој ќе ја суди „агресијата против Украина“, односно за тоа што руската армија ја преминала украинската граница и ја започнала инвазијата.

Во последниве месеци, Киев активно води кампања за формирање на специјален суд за судење на Русија за инвазијата.

Би можело да ве интересира

WSJ: Русија и Иран планираат да изградат фабрика за производство на дронови

Ана Ололовска

Гутереш: Изгледите за мир се се помали

Ана Ололовска

Руска блогерка доби девет години затвор затоа што напишала дека руските војници уриваат градови во Украина

Ана Ололовска

Скај Њуз: Зеленски го очекуваат во Брисел, но патувањето може да биде одложено од безбедносни причини

Ана Ололовска

Украина: Русите се подготвуваат за офанзива во Донбас

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Шефот на Вагнер го предизвика Зеленски на воздушен дуел: Ако сакаш, ќе се сретнеме на небо

Ана Ололовска