Фон дер Лајен предупредува на „последици“ за италијанските десничарски партии

Од:

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен најави последици за Италија доколку десничарските партии во земјата ги прекршат демократските принципи доколку победат на изборите.

dobivaj vesti na viber

Таа ова го изјави одговарајќи на студент на американскиот универзитет Принстон која ја праша дали е загрижена за изборите во Италија во однос на врските на некои од кандидатите со рускиот претседател Владимир Путин.

– Ако работите одат во тешка насока – веќе зборував за Унгарија и Полска – тогаш имаме алатки, рече таа.

Канцеларијата на Фон дер Лејен веќе покрена голем број таканаречени прекршочни постапки против двете земји и исто така поднесе жалби пред Европскиот суд на правдата, потсетува ДПА.

Матео Салвини, шеф на екстремно десничарската популистичка партија Лега, револтирано реагираше на коментарот на Фон дер Лајен, нарекувајќи го „излитена закана“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Прв настап на Мелони по победата на изборите во Италија: Приоритет е цената на енергенсите, ќе го бранам националниот интерес

Ана Ололовска

Русија престана да испраќа гас во Италија

Ана Ололовска

Мелони: Украина може да смета на поддршка од новата италијанска влада

Ана Ололовска

Ренци: Мелони ми е ривал, а дека сега во Италија постои ризик од фашизам е апсолутно лажна вест

Ана Ололовска

Мелони освои убедливо мнозинство во Парламентот – конечни резултати од изборите во Италија

А1он

(ВИДЕО) Новата италијанска премиерка ги стаписа левичарите: Огнови ќе се запалат за да сведочат дека два и два се четири

А1он