Фон дер Лајен: Меѓународната заедница мора веднаш да помогне во обновата на Украина

Од:

Меѓународната заедница не смее да губи време, мора веднаш да помогне Украина брзо да ја обнови земјата, изјави денеска во Берлин, претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен. Таа наведе дека Европската Унија е подготвена да ги координира мерките за реконструкција преку секретаријатот на Европската комисија.

– Нема време за губење бидејќи Украина претрпе огромно уништување, а Светската банка ја проценува штетата на 350 милијарди долари, истакна таа на конференцијата за обнова на Украина.

Според неа, потребно е што поскоро да се воспостави меѓународна соработка за помош во обнова на Украина, најдобро пред да заврши оваа или на почетокот од наредната година.

На конференцијата за обнова на Украина во Берлин преку видео линк се обрати и украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Тој нагласи дека за брз план за обнова потребни се вкупно 17 милијарди долари.

Како што додаде Зеленски, Русија ја уништи украинската енергетска инфраструктура и ги отежна условите за време на зимата што следува.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Ја убил мајка си, нејзиното тело го исекол на парчиња и ги фрлил во контејнери низ Одеса

Руски амбасадор ја негира улогата на Москва во експлозијата на браната

ЕУ за уништената брана во Украина: Ова е варварска, ужасна ескалација на руската агресија

(ВИДЕО) Украинските власти до граѓаните на областа Херсон: „Ве молиме направете сè, бегајте сега“

Горан Наумовски

Русија предупредува: Радиоактивниот облак се движи кон Европа поради уништената муниција со осиромашен ураниум

(ВИДЕО) Претседателот на Италија до Зеленски: Целосно сме со вас

Ана Ололовска