Фон дер Лајен: ЕУ извезе над милијарда вакцини, во Унијата вакцинирани над 75 отсто

Од:

Во ЕУ повеќе од 75 проценти од возрасните граѓани се веќе целосно вакцинирани против Ковид-19, соопшти денеска претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

Таа додаде дека до денеска, ЕУ извезла повеќе од милијарда дози вакцина во повеќе од 150 земји во светот. ЕУ е најголемиот извозник на вакцини, рече претседателката на Еврокомисијата. Според неа, секоја втора вакцина произведена во Европа била за извоз.

Фон дер Лајен објасни дека целта е до следната година 70 проценти од луѓето ширум светот да бидат вакцинирани против новата болест. Таа потсетува дека Ковид-19 може да се победи само со борба насекаде и најави дека ЕУ ќе донира најмалку 500 милиони дози за најзагрозените земји во следните неколку месеци.

Претседателката на ЕК, исто така, најави дека победата над глобалната пандемија ќе биде тема на состанокот на лидерите на Г20 на самитот во Рим следната недела.

Би можело да ве интересира

Меркел, Фон дер Лајен и Тедрос: На светот му е потребен нов договор за пандемии

Фон Дер Лајен: Државите мора да ја одредат цената на емисиите на јаглерод

А1он

Фон дер Лајен: ЕУ нема да финансира „жици и огради“ против мигрантите на границите

А1он

Фон дер Лајен: ЕУ нема да дозволи Полска да ги доведе во ризик нашите вредности

Катерина Павлова-Николовска

Јанша тврди Словенија нема проблем со слободата на медиумите, Фон дер Лајен му порача да го врати финансирањето на СТА

А1он

Фон дер Лајен: БиХ не може кон ЕУ без реформи на изборниот закон

А1он