Фон дер Лајен до Унгарија и Полска: Сомнежите за владеењето на правото решете ги пред Судот на ЕУ

Од:

Претседателката на Европска комисија, Урсула фон дер Лајен изјави дека Унгарија и Полска наместо да го блокираат големиот финансиски пакет за санација на последиците од пандемијата со Ковид-19, да се обратат до Судот на Европска Унија.

– Ако се сомневате, постои јасен пат: Одете на Судот на ЕУ и таму проверете ги новите правила. Тоа е место каде ги решаваме нашите спорови за правните текстови. И не на штета на милионите Европејци на кои им е итно потребма помош. Тука зборуваме за кршење на владеењето на правото на штета на буџетот на ЕУ. Тешко е да се замисли дека некој во Европа е против таквиот принцип, истакна Лајан во својот говор на пленарнатра седница на ЕП.

Унгарија и Полска го блокираат усвојувањето на дел од пакетот за седумгодишниот буџет на ЕУ и планот за закрепнување затоа што не се согласуваат со механизмот со кој европските фондови се условени со владеењето на правото.

Претседателката на ЕК осврнувајќи се на Брегзит истакна дека не е сигурна дали ќе се постигне договор, при тоа додавајќи дека изминатите денови постигнат е напредок за повеќе важни прашања.

– Сепак, има уште три прашања за кои треба да се одлучи дали ќе има договор или не. Клучните прашања за европската страна се – исти правила за конкуренција за сите, риболовот и прашањето како ќе се решат споровите околу толкувањето на можниот договор. Ни остана уште малку време и ќе сториме се што е во наша моќ да постигнеме договор. Ние сме подготвени да бидеме креативни, посочи фон дер Лајен.

Таа изрази и солидарност со Франција и со Австрија, кои неодамна беа мета на терористички напади и најави дека ЕК на 9 декември ќе ја претстави новата програма против тероризмот, со која е предвидено зајакнување на соработката помеѓу безбедносните служби, опремување на граничните служби со модерна технологија, да се интензивираат напорите за борба против радикализацијата и подобро да се заштитат јавните места.

Би можело да ве интересира

Вакцината на Фајзер имала слабости, но Брисел притискал да биде одобрена во ЕУ, откриваат хакирани документи

Жарко Настоски

Земјите од Западен Балкан ќе почекаат на ковид вакцините од ЕУ

Рама: Не повлекувам ништо од тоа што го кажав за ЕУ во однос на вакцините

Катерина Павлова-Николовска

Му воведовме санкции на Лукашенко – Македонија се приклучи кон мерките на ЕУ против Белорусија

Жарко Настоски

ЕК ќе ја прифати идејата на Мицотакис за заедничка потврда со која ќе се докажува вакцинирањето

Жарко Настоски

Брисел: Имаме доволно вакцини, не ја разгледуваме кинеската

Жарко Настоски