Фон дер Лајен: Денес е добар ден за Европа

Од:

Одлуката официјално на Украина и Молдавија да им се додели статус на земја кандидат за членство во ЕУ на Твитер ја поздрави и шефицата на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

dobivaj vesti na viber

„Денес е добар ден за Европа“, напиша таа, честитајќи им на претседателите на Украина и на Молдавија.

„Вашите земји се дел од европското семејство. Денешната историска одлука го потврдува тоа“, додаде Фон дер Лајен во објавата на Твитер.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Фон дер Лајен: Бугарија и Северна Македонија се блиску до договор

Фон дер Лајен: Не треба да се бојкотира Г20 на Бали заради учеството на Путин

А1он

Следната недела Украина ќе го добие одговорот од Брисел за аспирациите за членството во ЕУ

Катерина Павлова-Николовска

Фон дер Лајен повторно е во Киев на средба со Зеленски

Фон дер Лајен со папата Франциск разговараше за војната во Украина и кризата со храна

А1он

Фон дер Лајен: Во Полска има уште работа во врска со владеење на правото

А1он