Фон дер Лајен: Брегзит не е крај, туку почеток на одлични односи со Велика Британија

Од:

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен изјави денеска дека ЕУ очекува Велика Британија да ја напушти Унијата на 31 јануари.

Таа му честиташе на британскиот премиер Борис Џонсон на „јасната победа“ на вчерашните предвремени избори.

ЕУ лидерите го повикаа Лондон што побрзо да ја ратификуваат Спогодбата за повлекување и да почнат преговорите за идните односи.

– Велика Британија ќе стане „трета земја“, но ќе изградиме единствено партнерство. Брегзит не е крај на нешто, туку почеток на одлични односи меѓу добри соседи, потенцираше претседателката на Еврокомисијата.

ЕУ се надева дека од 1 февруари ќе се создадат услови за почеток на преговори за идното „блиско и единствено“ стратешко партнерство со Велика Британија.

Би можело да ве интересира

Над 1.000 европски финансиски институции бараат пристап до Обединетото Кралство по Брегзит

Ана Ололовска

Ториевците најавуваат преместување на Домот на лордовите вон Лондон

Ана Ололовска

Британија анкета: Рекордна недоверба во институциите на системот

Ана Ололовска

Тигањ: Секогаш можете да сметате на силна политичка поддршка од Хрватска на вашиот пат кон ЕУ

Ана Ололовска

Османи: Зголемената билатерална поддршка од Норвешка претставува значаен импулс за напредок во европските интеграции

Ана Ололовска

Северна Ирска добива помош од Лондон од две милијарди фунти

Ана Ололовска