Фон дер Лајен: Брегзит не е крај, туку почеток на одлични односи со Велика Британија

Од:

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен изјави денеска дека ЕУ очекува Велика Британија да ја напушти Унијата на 31 јануари.

Таа му честиташе на британскиот премиер Борис Џонсон на „јасната победа“ на вчерашните предвремени избори.

ЕУ лидерите го повикаа Лондон што побрзо да ја ратификуваат Спогодбата за повлекување и да почнат преговорите за идните односи.

– Велика Британија ќе стане „трета земја“, но ќе изградиме единствено партнерство. Брегзит не е крај на нешто, туку почеток на одлични односи меѓу добри соседи, потенцираше претседателката на Еврокомисијата.

ЕУ се надева дека од 1 февруари ќе се создадат услови за почеток на преговори за идното „блиско и единствено“ стратешко партнерство со Велика Британија.

Би можело да ве интересира

ЕУ: Вакцината против Ковид-19 ќе биде безбедна и достапна за секого

Џонсон: Британија ќе биде многу послаба ако се раскине унијата

А1он

Масовни отпуштања во Велика Британија поради пандемијата

А1он

Карантинот предизвикал смрт на илјадници луѓе во Британија, според владин документ

А1он

Британија ќе се соочи со двојно посериозен втор бран на Ковид-19

А1он

Британската Влада ќе субвенционира посети на ресторани

Ана Ололовска