Фон дер Лајен бара милијарди евра за вакцина против Ковид-19

Од:

Европската унија собира милијарди евра со идеја да овозможи вакцинација против коронавирусот, еден ден да биде на располагање на сите, рече претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, додавајќи дека е потребен план Маршалов за ЕУ.

В понеделник, Европската унија и партнерите ќе се обидат да соберат 7,5 милијарди евра на донаторска конференција за развој на вакцини и терапија против коронавирусот.

– Ние сакаме да спречиме вакцината, штом еднаш биде развиена, да ја добијат само оние кои можат да си го дозволат тоа, рече шефот на ЕК за ДВ.

Таа додаде дека започнало заеднички анализи за вакцината, но сега мора да се градат капацитети за да се произведе кога ќе биде развиена.

– Ни требаат зилиони дози. Тогаш мора да се осигураме дека ќе стигнат до секој агол на светот по фер и прифатлива цена, додаде германската политичарка.

Би можело да ве интересира

Европската комисија објави нов план за зголемување на депортациите на илегални мигранти

Ана Ололовска

Јохансон: ЕК ќе предложи корупцијата да се перципира и казнува подеднакво во цела ЕУ

Ана Ололовска

Фон дер Лајен: Претседателството на Шведска со ЕУ ќе биде клучно за одржување на поддршката за Украина

Лајен предлага формирање на европско етичко тело

Ана Ололовска

Европската комисија претстави нови предлози за дополнителни санкции против Русија

Ана Ололовска

Фон дер Лајен рече дека загинале 100.000 украински војници, ЕК ја избриша изјавата

Ана Ололовска