Флорида и други сојузни држави со строги закони против абортус

Од:

Гувернерот на Флорида, Рон Десантис, денеска потпиша закон за мерки против абортус според кој изведување на процедурата по 15 месечна бременост се смета за незаконска, и тоа без исклучоци како силување, инцест или трговија со бело робје.

dobivaj vesti na viber

Предлог законот стапува во сила на 1 јуни и признава само исклучоци кога бременоста се смета за „сериозен ризик“ по здравјето на мајката или ако се забележат деформации на фетусот потврдени со дијагнози од двајца лекари.

Флорида е последната од неколку републикански држави каде се забранува абортус над 15 неделна бременост. Во вторникот, и сојузната држава Оклахома одобри сличен строг закон според кој процедурата абортус стана незаконска, со исклучок на итни случаи.

Законодавниот дом на Кентаки вчера го отфрли ветото на демократскиот гувернер Енди Бешер за опширниот закон за забрана на абортуси по 15 месечна бременост. Сличен закон веќе постои и во Мисисипи.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

СЗО: Американската забрана на абортусот ќе предизвика проблеми и смртни случаи

Катерина Павлова-Николовска

Судот во Луизијана го блокираше законот за забрана на абортусот

Ана Ололовска

Американски медиуми: Американците стравуваат дека по укинувањето на абортусот можат да им бидат загрозени и други права

А1он

ВИДЕО: Хаос во Аризона, полицијата користеше солзавец, членовите на Конгресот се криеја во подрум

Катерина Павлова-Николовска

Бајден бара решенија по одлуката на Врховниот суд за абортусот потврди Белата куќа

ВИДЕО: Почна затворањето на клиниките за абортус во САД, нереди на протестите

Катерина Павлова-Николовска