Финска усвои законски измени кои овозможуваат изградба на ограда на границата со Русија

Од:

Парламентот на Финска ги поддржа измените на законот за обезбедување на границата, со кој се дозволува изградба на 1.300 километри долга ограда долж границата со Русија.

dobivaj vesti na viber

Идејата за подигање ограда за прв пат се појави на 1 мај, кога командантот на граничната полиција на финскиот регион Северна Карелија, Марко Турунен, објави дека има такви планови.

Според него, оградата би била подигната во зони со зголемен ризик или на територии кои бараат посебно внимание од граничарите, пренесува „Спутник“.

Заменик-претседателот на Комитетот за меѓународни односи на Думата, Алексеј Чепа, смета дека таквата намера е во спротивност со целата историја на билатералните односи меѓу Русија и Финска.

На усвојувањето на измените на законот во финскиот парламент, реагираше портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

„Плот, галванизиран лим или вертикална метална ограда“, напиша Захарова на „Телеграм“.

Минатиот вторник во седиштето на НАТО беа потпишани протоколи за пристапување на Финска и Шведска во Алијансата.

Би можело да ве интересира

Русите се во „експрес лонец“: Украинците со нова полициска тактика „виновна“ за успехот на контраофанзивата на Киев

А1он

Руски функционер од Херсон со жесток напад врз министерот за одбрана: Шојгу да размисли за самоубиство

Ана Ололовска

Вучиќ од Прага: Дали вие ја казнувате Русија или Србија?

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Пропагандистот на Путин, Сатановски: Ќе ги убиеме сите што се против Русија

Ана Ололовска

Украина го повикува светот: Престанете да се плашите од Русите, тие се безнадежни случаи

А1он

Брнабиќ: „Зошто Србија не и воведе санкции на Русија“, тоа ќе биде единствената точка на дневниот ред

А1он