Финска очекува поддршка од Турција за влез во НАТО

Од:

Финската влада очекува добри вести од посетата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во врска со кандидатурата на Хелсинки за членство во НАТО.

Финскиот претседател Саули Нинисто рече дека очекува Турција да го одобри пристапот на неговата земја во воената алијанса откако тој ќе разговара со турскиот лидер кој е во посета на земјата.

Ако тоа се случи, тоа би значело дека е практично отворен патот Финска да стане членка на НАТО пред нејзиниот нордиски партнер Шведска. Финскиот парламент би можел да го ратификува членството пред изборите во Турција на 14 мај. Финска и Шведска аплицираа за членство во НАТО пред околу 10 месеци. До денес, 28 од 30 членки на НАТО ги имаат ратификувано своите пристапни протоколи. Тоа се уште не го направиле само Унгарија и Турција.

Се очекува Унгарија наскоро да даде одобрение. Но, Анкара досега го блокираше пристапувањето, наведувајќи ја недоволната борба против „терористичките организации“ во земјите кандидати за членство. Сепак, се смета дека овие жалби се главно насочени против Шведска. Ердоган во Анкара рече дека Турција „ќе го одржи ветувањето што го даде“ во врска со влезот на Финска во НАТО.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Ердоган положи заклетва за нов претседателски мандат: На чело на Турција уште пет години

Ана Ололовска

НАТО распоредува дополнителни сили на Косово

Катерина Павлова-Николовска

НАТО одржува големи воени вежби на северот на Европа, учествуваат 150 авиони

Ана Ололовска

ВИДЕО: Турците во Германија ја славеа победата на Ердоган

Инцидент во Анкара: Прво се расправаа, па се истепаа поддржувачи на Киличдароглу

Турците денес избираат претседател: Ердоган и Киличдароглу ќе се борат до последен глас