Финска не планира да влезе во НАТО

Од:

Финска не планира да влезе во НАТО, изјави денеска министерот за надворешни работи на таа земја Пека Хависто.

Тој зборуваше во услови на зголемени безбедносни тензии меѓу нејзините соседи Русија и Украина.

„Финска не разговара за влез во НАТО и нема таков план во иднина… Безбедносната политика на Финска останува непроменета“, изјави Хависто за новинарите по состанокот на министрите за надворешни работи на Европската унија во Франција, објави Ројтерс.

Коментирајќи го предупредувањето на полскиот министер за надворешни работи дека Европа е поблиску до војна отколку што беше во последните 30 години, Хависто рече дека го разбира притисокот под кој се наоѓаат Украина и Полска поради акумулираните безбедносни тензии на нивните граници.

Интересот на Финска и Шведска за членство во НАТО беше тема на меѓународна дебата оваа недела додека руските и американските претставници разговараа за безбедносната политика во Женева.

Би можело да ве интересира

НАТО испраќа се повеќе оружје во Украина

Ана Ололовска

Холандија сака да распореди Ф-35 во Бугарија за да го поддржи НАТО

А1он

НАТО ги отфрли руските барања да ги повлече своите сили од Романија и Бугарија

А1он

Балтички држави и испраќаат на Украина противоклопни и противавионски ракети

А1он

Бугарско МНР: Ја повикуваме Русија да покаже почит за изборот на Бугарија и нејзиното членство во НАТО

А1он

За Романија е неприфатливо барањето на Москва за повлекување на војниците на НАТО

А1он