Финска ќе постави бариери на границата со Русија

Од:

Парламентот на Финска денеска изгласа Закон за готовност, со што се овозможува поставување на бариери на границата со Русија.

dobivaj vesti na viber

Законот е усвоен со големо мнозинство и веднаш стапува во сила.

Поставувањето на бариери на границата со Русија се толкува како мерка на претпазливост поради можна руска одмазда по одлуката на Финска да стане членка на НАТО.

Законот ќе има последици и за барателите на азил во Финска, бидејќи ќе и дозволи на Владата да изгради огради и бариери на границата со Русија и ќе ги насочи сите баратели на азил на еден од неколкуте официјални гранични премини.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Финска и Естонија бараат од европските држави да не им издаваат туристички визи на Русите

А1он

Финска со рекорден број баратели на азил по руската инвазија врз Украина

А1он

Турција: Финска и Шведска нема да влезат во НАТО ако не си го одржат зборот

Катерина Павлова-Николовска

Турција, Финска и Шведска во август ќе разговараат за договореното во Мадрид

Ана Ололовска

Рускиот амбасадор во Хелсинки вели дека приемот на Финска во НАТО не е директна закана за Москва

Финска усвои законски измени кои овозможуваат изградба на ограда на границата со Русија