Финска и Шведска во вторник ќе го потпишат протоколот за влез во НАТО

Од:

Шведска и Финска во вторник ќе потпишат протокол за влез во НАТО, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

dobivaj vesti na viber

„Политичката одлука за прием на Финска и Шведска беше донесена вчера на самитот на лидерите на Алијансата, а протоколот за пристапување ќе биде потпишан во вторник“, рече Столтенберг на прес-конференција по самитот на НАТО во Мадрид.

Откако ќе се потпише, пристапниот протокол мора да биде ратификуван во сите 30 земји-членки на НАТО.

Столтенберг рече дека на „трансформативниот самит“ лидерите на НАТО донеле далекусежни одлуки за прилагодување на Алијансата за иднината. Меѓу другото, тој ги спомена суштинската реорганизација на силите за одвраќање и одбрана, одлуката за прием на Шведска и Финска за членство, долгорочна поддршка за Украина и усвојување на нов стратешки концепт.

Би можело да ве интересира

Финска со рекорден број баратели на азил по руската инвазија врз Украина

А1он

Медведев: Западот сака да ја уништи Русија

Турција: Финска и Шведска нема да влезат во НАТО ако не си го одржат зборот

Катерина Павлова-Николовска

Чавушоглу: Шведска сè уште не и испорачала на Турција осомничени за тероризам

Дејли Телеграф: Британски конзервативци ја поддржуваат кандидатурата на Џонсон за генерален секретар на НАТО

Протоколите за пристапување на Финска и на Шведска во НАТО на дневен ред на седница на Собранието